Adwentowe Okienko Nr. 15

Post powstał w ramach projektu Kalendarz Adwentowy Klubu Polek. Codziennie między 1 a 24 grudnia na blogach Klubowiczek pojawiają się posty związane z nachodzącymi Świętami. „Jeśli jesteście ciekawi tego, czym różni się Boże Narodzenie w Portugalii od tego w Meksyku, jakie tradycje kultywują Szwedzi oraz jakich kolęd słucha się we Francji – zaglądajcie na fanpage’a  Klubu.” 

A tymczasem dziś otwieram specjalnie dla was mój  Dom. Proszę wejdź a opowiem ci moją wigilijną historię.  Smugi światła świec, zapach barszczu, suszonych grzybów unoszą się w powietrzu….

Na wieńcu adwentowym rozbłyskuje płomieniem już 3 – cia świeca. Adwentowy kalendarz pełen niespodzianek dekoruje kuchnię, przed domem, w ogrodzie pobłyskują bańki światłem odbijających się w nich  elektrycznych lampek. Moja opowieść wigilijna MADE IN GERMANY ma polski scenariusz.

 Dawno temu 6 grudnia Ania, pełna temperamentu, o turkusowych oczach blondynka,  podbiła serce skrytego , starego kawalera. Na środku jego 35 m2 pustej kawalerki ustawiła choinkę. Choinka obwieszona  jeżykami była świadkiem koronnym wielkiej miłości. Dowodem miłości jestem JA , wigilijne dziecko.

Swięta w wielu polskich  domach to „hollywoodzka baśń”. Moje śwęta Bożego Narodzenia były odkąd pamiętam niezwykle bajkowe, pełne ciepłej miłości, rodzinnych spotkań. A opowieść Ani  o miłości  ,  zrodzonej pod choinką dodawała blasku linijąym z czasem, płaskim, plastikowym gałązkom zielonego drzewka.

Za moje pierwsze zarobione na emigracji pieniądze, kupiłam rodzicom,  w sklepie dla dekoratorów wnętrz, zawrotnie drogą, dostojną wyglądającą  „echt” bardzo prawdziwie choinkę!

Mój świąteczny repertuar urósł przez lata. Jako mała dziewczynka czekałam na Mikołaja  i na choinki. Teraz czekam już na pierwszą adwentową niedzielę. Pierwsza zapalona świeca adwentowa przenosi mnie w bajkowy świąteczny czas dzieciństwa.

A przed niedzielą….? jaki jest ostatni tydzień listopada? zabiegany, nerwowy. Pomysły świątecznej scenerii kradną mi  czasami sen.  Jaki kolor wyczaruje w tym roku świąteczny nastrój? czym przywitam gości w progu, czy i w tym roku zdąrzą dotrzeć na czas, opłatki z Polski? Co w worku przyniesie Mikołaj, a co znajdzie się pod zieloną pachnącą choinką? Myśli „nieistotne” przenoszą mnie w krainę „opowieści wigilijnych”. Czy gałęzie ogrodowego bambusa bądą uginać się pod ciężarem śniegu? wracam do czaru dzieciństwa wilgijnych beztroskich dni, rodzinnej miłości, do obowiązkowego wigilijnego  barszczu z uszkami,  do tradycyjnej ryby i jabłek zapiekanych w migdałowo – miodowej masie.

Wszystko wokół zaczyna zwalniać. Swięta zaczynają  się nieśpieśpiesznie. Płomień pierwszej adwentowej świecy zaprasza na gorącą herbatę i kruche ciasteczka. Typowy niemiecki czas – „der Kaffee –  und Kuchenzeit” przestaje mnie nagle złościć. W grudniu wszystko dzieje się wolniej, uważniej. To czas na babskie pogawędki przy świecach, na wymianę twórczych pomysłów, na spacery po jarmarkach świątecznych, to czas na refleksję….

Swięta Bożego Narodzenia! Bezkompromisowo żyję moje „idealne” święta prywatnie i zawodowo! Niemieccy teściowie kochają moją świąteczną dominację, która  również i ich przenosi w błogi zapomniany czas rodzinnych, świątecznych spotkań przy stole, modlitwy i kolędowania. A w pracy niemieccy nastolatkowie opowiadają sobie z roku na rok opowieści o” Elle” podśpiewującej radośnie  już od pierwszego Adwentu! Oni  – zapomnieni, zaniedbani   doświadczają ze mną co roku od wielu, wielu lat świątecznej radości!. Im chcę przekazać rodość bożonarodzinowej  tradycji. Są listy do Mikołaja, zielona prawdziwa choinka, prostująca swoje zmarznięte gałązki w domowym cieple,  prezenty, dostojny nastrój świątecznych dni. Chłopcy są ważni, tak jak i nasze własne dzieci! Może kiedyś  również i w ich domu zapanuje świąteczna atmosfera. W tym roku przy wigilijnym stole, talerze oczekujące na potrzebujących i samotnych nie będą czekać puste! To nakrycie dla naszych gości dla  chłopców z Afganistanu, Iraku, Pakistanu i Syrii.   Ali, Sharif i inni  tylko słyszeli o tych chrześcijańskich świętach. Pełni oczekiwania, ciekawie śledzą moje świąteczne starania i może na moment zapominają o wojnie i dramatycznych przeżyciach w drodze do Europy. Okna ich pokoi,  udekorowane na wzór arabskich 1001 nocy pobłyskują radośnie w ciemnościach grudniowych wieczorów,  budząc nadzieję  na Pokój, Radość i Miłość w nas wszystkich….

 

 

P.S KONKURS Swiąteczny!

Bądź moim gościem dla ciebie nakryłam stół białym obrusem.Tak jak co roku, srebrny talerz u szczytu stolu czeka na ciebie! Ten uroczy drobiazg, zrobiony z myślą o tobie , zaraz trafi w twoje ręce! Mały „PREZENT” – słowo, przesłanie. Jestem z tobą! Prezentem chciałam ci o tym przypomnieć.
Twoja – www.takjakelle.com
ZOSTAń ze mną! POLUB MOJą STRONę! komentujcie wpisy  takjakelle , żebym mogła z wami nawiązać kontakt.
20- stego Grudnia wysyłka PREZENTóW!  Made with Love! – zawieszka i pierścionek!
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s