zdolna jestem niesłychanie

Niedawno dołączyłam do pewnej wspólnoty piszących blogi. Zmotywowana, ciekawa i pełna nadzieji, że imput dokona cuda,  a wtedy tak natchniona będę walić w klawisze tastatury codziennie, regularnie , ciekawie , o niczym i dla wszystkich.,... Niestety zamiast twórczej weny pojawiła się przerażająca mnie pustka, paraliż mózgu   –  tak się napędziłam. Dręczona wewnętrznie swoją przeciętnością , zachwycałam się  „piórem” i biografią innych blogierek. Z dnia na dzień mój blogg przestawał istnieć, a moje poczucie przeciętności zagluszało moje myśli, zatęskniłam za zarozumialstwem……

W  naszej kulturze ( tu mam na myśli kulturę polską) zarozumiałość jest/ była potępiana ! – całe życie słyszałam od mojej ukochanej Mamy – „moja córka jest przeciętna” –  Być zarozumiałym –  to nie wypada ! Ale wertując czasopisma , w których jest więcej obrazków niż tekstu – myślę, że nie szokują nas już przechwałki Celebryków,  IT -Girls, a same potrafimy wszystko najlepiej, najpiękniej….naj. Dla młodej, uznanej  blogierki   kuchnia francuska to pestka,  najlepiej codziennie z przystawkami i z deserami, jeszcze tylko parę piców o tym co ma na sobie, o tym jak wyglada wnętrze , naturalnie kolorystycznie dopasowane  do potrawy,  a do tego jeszcze dekoracja sezonowa – wszystko od niechcenia. Cyk, cyk fotka tekst …. sytuacja kręci się dalej.  Partner naturalnie idealny- ( kochający, uroczy, wyrozumiały, dobrze zarabiający!) oblizuje po takiej francuskiej rozkoszy kulinarnej usta swoje,  potem jej a jakże blogierka zna tajemnice pocałunku, wie jak podać talerz i siebie, znowu cyk, cyk wszystko gładkie, idealne piękne, a ty MALEJESZ, MALEJESZ …

Niektórzy uważają, że asertywność czyli zdolność autopromocji to ” bon ton” dzisiejszych czasów – ty musisz umieć się sprzedać, ciebie muszą kochać wszyscy, nie wolno być przeciętnym, tytuły są ważne!, chwalenie się nowym wozem, zdolnościami tańca i  rysunku, istnieniem w grupach i forach…. lista jest długa a ty MALEJESZ, MALEJESZ….

Michel de Montaigne –

uważam się za człowieka za człowieka z najpospolitszej gliny –  z tą różnicą, że mam tego świadomość.Podlegam jak inni najbardziej niskim i gminnym skłonnościom…..

francuski filozof końca renesansu zarozumiałość uważał za wielką wadę człowieka, za hm… głupotę, która szarą  rzeczywistość zastępuje barwną wyobraźnią. „Jestem zdolna niesłychanie, najpiękniejsze mam urbranie..” – tu w witrynkach blogu wszystko jest łatwe….dotkliwość zarozumiałości jest ukryta ….. nie widać  zderzenia okrutnej i szarej codzienności z wysokim mniemaniem o sobie, nie widać komleksów tu jest tylko kolorowy świat ludzi sukcesu. Tu nie piszą dziewczyny o ciężkiej emigracji za chlebem, o tym że po wielu latch mieszkania na obczyźnie nadal posługują się jedynie językiem polskim, nie piszą o tym, że mają rozbite związki i problematyczne dzieci, nie piszą , ze piszą bo mają czas, bo nie pracują… i teraz pomyślisz a o czym ja tu…? a ja tu o ciemnej stronie mnie i o tym , że nie spoglądajmy na siebie z perspektywy wąskiego „tu i teraz” , ale spójrzmy szerzej na swoje własne życie,  nie pod kątem perfekcyjnych migawek zdjęć po Fotoshopie, niech twoje „tu i teraz” doda ci otuchy  niezależnie od tego co sądzą o tobie inni i niezależnie od porównania siebie ze zgrabnie ułożoną  migawką o wątpliwym  sukcesie innych. Nie zapomnij, że każdy z nas to taka mala okrągla planeta i u  każdego z nas czasami dzień , czasami noc…. skromność nadal jest aktualną cnotą.

Mów więc o tym co się udało, co sprawiło, że ten moment był wyjątkowy o pozytywnych emocjach i doznaniach – mnożenie radości jest ważne dla nas wszystkich, udawanie doskonałych oddala cię od nas samych. Czy zawsze trzeba udawać?, czy zawsze należy być najlepszym?.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s