zdolna jestem niesłychanie

Niedawno dołączyłam do pewnej wspólnoty piszących blogi. Zmotywowana, ciekawa i pełna nadzieji, że imput dokona cuda,  a wtedy tak natchniona będę walić w klawisze tastatury codziennie, regularnie , ciekawie , o niczym i dla wszystkich.,... Niestety zamiast twórczej weny pojawiła się przerażająca mnie pustka, paraliż mózgu   –  tak się napędziłam. Dręczona wewnętrznie swoją przeciętnością , zachwycałam się  „piórem” i biografią innych blogierek. Z dnia na dzień mój blogg przestawał istnieć, a moje poczucie przeciętności zagluszało moje myśli, zatęskniłam za zarozumialstwem……

W  naszej kulturze ( tu mam na myśli kulturę polską) zarozumiałość jest/ była potępiana ! – całe życie słyszałam od mojej ukochanej Mamy – „moja córka jest przeciętna” –  Być zarozumiałym –  to nie wypada ! Ale wertując czasopisma , w których jest więcej obrazków niż tekstu – myślę, że nie szokują nas już przechwałki Celebryków,  IT -Girls, a same potrafimy wszystko najlepiej, najpiękniej….naj. Dla młodej, uznanej  blogierki   kuchnia francuska to pestka,  najlepiej codziennie z przystawkami i z deserami, jeszcze tylko parę piców o tym co ma na sobie, o tym jak wyglada wnętrze , naturalnie kolorystycznie dopasowane  do potrawy,  a do tego jeszcze dekoracja sezonowa – wszystko od niechcenia. Cyk, cyk fotka tekst …. sytuacja kręci się dalej.  Partner naturalnie idealny- ( kochający, uroczy, wyrozumiały, dobrze zarabiający!) oblizuje po takiej francuskiej rozkoszy kulinarnej usta swoje,  potem jej a jakże blogierka zna tajemnice pocałunku, wie jak podać talerz i siebie, znowu cyk, cyk wszystko gładkie, idealne piękne, a ty MALEJESZ, MALEJESZ …

Niektórzy uważają, że asertywność czyli zdolność autopromocji to ” bon ton” dzisiejszych czasów – ty musisz umieć się sprzedać, ciebie muszą kochać wszyscy, nie wolno być przeciętnym, tytuły są ważne!, chwalenie się nowym wozem, zdolnościami tańca i  rysunku, istnieniem w grupach i forach…. lista jest długa a ty MALEJESZ, MALEJESZ….

Michel de Montaigne –

uważam się za człowieka za człowieka z najpospolitszej gliny –  z tą różnicą, że mam tego świadomość.Podlegam jak inni najbardziej niskim i gminnym skłonnościom…..

francuski filozof końca renesansu zarozumiałość uważał za wielką wadę człowieka, za hm… głupotę, która szarą  rzeczywistość zastępuje barwną wyobraźnią. „Jestem zdolna niesłychanie, najpiękniejsze mam urbranie..” – tu w witrynkach blogu wszystko jest łatwe….dotkliwość zarozumiałości jest ukryta ….. nie widać  zderzenia okrutnej i szarej codzienności z wysokim mniemaniem o sobie, nie widać komleksów tu jest tylko kolorowy świat ludzi sukcesu. Tu nie piszą dziewczyny o ciężkiej emigracji za chlebem, o tym że po wielu latch mieszkania na obczyźnie nadal posługują się jedynie językiem polskim, nie piszą o tym, że mają rozbite związki i problematyczne dzieci, nie piszą , ze piszą bo mają czas, bo nie pracują… i teraz pomyślisz a o czym ja tu…? a ja tu o ciemnej stronie mnie i o tym , że nie spoglądajmy na siebie z perspektywy wąskiego „tu i teraz” , ale spójrzmy szerzej na swoje własne życie,  nie pod kątem perfekcyjnych migawek zdjęć po Fotoshopie, niech twoje „tu i teraz” doda ci otuchy  niezależnie od tego co sądzą o tobie inni i niezależnie od porównania siebie ze zgrabnie ułożoną  migawką o wątpliwym  sukcesie innych. Nie zapomnij, że każdy z nas to taka mala okrągla planeta i u  każdego z nas czasami dzień , czasami noc…. skromność nadal jest aktualną cnotą.

Mów więc o tym co się udało, co sprawiło, że ten moment był wyjątkowy o pozytywnych emocjach i doznaniach – mnożenie radości jest ważne dla nas wszystkich, udawanie doskonałych oddala cię od nas samych. Czy zawsze trzeba udawać?, czy zawsze należy być najlepszym?.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s